Suppose that the S&P 500, with a beta of 1, has an expected return of 18% and T-
ID: 2756308 • Letter: S
Question
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1, has an expected return of 18% and T-bills provide a risk-free return of 5%.
What would be the expected return and beta of portfolios constructed from these two assets with weights in the S&P 500 of (i) 0; (ii) 0.25; (iii) 0.5; (iv) 0.75; (v) 1? (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Round your answers to 2 decimal places.)
On the basis of your answer to (a), what is the trade-off between risk and return, that is, how does expected return vary with beta?
Suppose that the S&P 500, with a beta of 1, has an expected return of 18% and T-bills provide a risk-free return of 5%.
Explanation / Answer
The expected return of the portfolio is equal to the weighted average of the returns on the S&P 500 and T-bills. Similarly, the beta of the portfolio is equal to the weighted of the S&P 500 and T-bills.
(i) weight in S&P = 0 , then BETA = 0
expected return = 0*18%+1*5%=5%
(ii) weight in S&P = 0.25 , then BETA = 0.25
expected return = 0.25*18%+0.75*5%=8.25%
(iii) weight in S&P = 0.50 , then BETA = 0.50
expected return = 0.50*18%+0.50*5%=11.5%
(iv) weight in S&P = 0.75 , then BETA = 0.75
expected return = 0.75*18%+0.25*5%=14.75%
(v) weight in S&P = 1 , then BETA = 1
expected return = 1*18%+0*5%=18%
b. For every increase of 0.25 in the of the portfolio, the expected return increases by 3.25%The slope of the relationship (additional return per unit of additional risk) is therefore 13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.