Suppose we have two equally risky firms, Firm A and B. Firm B’s shares are curre
ID: 2757146 • Letter: S
Question
Suppose we have two equally risky firms, Firm A and B. Firm B’s shares are currently worth $100, and they are expected to be worth $120 in one year. Personal dividend tax rate is 30%, and capital gains are exempt from taxes. (10 marks)
a. What is the after-tax return on Firm B?
b. If Firm A opts to pay a dividend of $20 per share in one year, what is the after-tax return on Firm A?
c. Given that dividends will reduce firm value proportionally, what is the share price of Firm A’s stock if it pays a dividend of $20 in one year?
Explanation / Answer
a. If Firm B sells the shares in second year then,
Capital gains would be = $120 - $100 = $20
Since, capital gains are exempted from taxes, the after-tax return on Firm B would be $20.
b. The after-tax return on Firm A = Dividend - personal dividend tax
= $20 - 30%
= $14 per share
c. It is said that the dividends will reduce firm value proportionally that is dividend paid are equal to the price of the share i.e $20.
The share price of Firm A’s stock = $20 as it would not change if dividend is paid.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.