You have 35 years left until retirement and want to retire with $2.2 million. Yo
ID: 2757377 • Letter: Y
Question
You have 35 years left until retirement and want to retire with $2.2 million. Your salary is paid annually, and you will receive $72,000 at the end of the current year. Your salary will increase at 2 percent per year, and you can earn a return of 8 percent on the money you invest.
If you save a constant percentage of your salary, what percentage of your salary must you save each year? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Percentage of Salary =
You have 35 years left until retirement and want to retire with $2.2 million. Your salary is paid annually, and you will receive $72,000 at the end of the current year. Your salary will increase at 2 percent per year, and you can earn a return of 8 percent on the money you invest.
Explanation / Answer
Annual savings *FVAF@8%,35 = Future value
S * 172.32 = 2200000
s = 2200000/ 172.32
= 12766.95
% Of salary savings = 12766.95 /72000 = .1773 or 17.73%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.