A stock has a beta of 19.5 and an expected return of 12%. A risk free asset curr
ID: 2757401 • Letter: A
Question
A stock has a beta of 19.5 and an expected return of 12%. A risk free asset currently earns 3.8%. (please show your calculation and formula used, thanks)
a) What is the expected return on a portfolio that is equally invested in the two assets?
b) If portfolio of the two assets has a beta of .78, what are the portfolio weights?
c) If the portfolio of the two assets has an expected return of 10%, what is its beta?
d) Ifa portfolio of the two assets has a beta of 3.9, what are the portfolio weights?
Explanation / Answer
Solution-a
E(Rp) = 0.5(12) + 0.5(3.8)
E(Rp) = 7.9%
Solution-b
p = 0.78 = wS(19.5) + (1 – wS)(0)
0.78 = 19.5wS + 0 – 0wS
wS = 0.78/19.5
wS = .04
So,
The weight of the risk-free asset is:
wRf = 1 – .04
wRf =0.96
Solution-c
E(Rp) = .10 = .12wS+ .038(1 – wS)
.10 = .12wS+ .038– .038wS
wS= .0.7560
So, the of the portfolio will be:
p= 0.7560(19.5) + (1 – 0.2440)(0)
p = 14.74
Solution-d
p = 3.9 = wS(19.5) + (1 – wS)(0)
wS = 3.9/19.5
wS = 0.2
wRf = 1 – 0.2
wRf = 0.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.