Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Your firm is contemplating the purchase of a new $1,258,000 computer-based order

ID: 2757698 • Letter: Y

Question

Your firm is contemplating the purchase of a new $1,258,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its 5-year life. It will be worth $122,400 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $170,000 (this is a one-time reduction). The tax rate is 35 percent and your required return on the project is 19 percent and your pretax cost savings are $387,900 per year.

  

  

  

At what level of pretax cost savings would you be indifferent between accepting the project and not accepting it?

Your firm is contemplating the purchase of a new $1,258,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its 5-year life. It will be worth $122,400 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $170,000 (this is a one-time reduction). The tax rate is 35 percent and your required return on the project is 19 percent and your pretax cost savings are $387,900 per year.

Explanation / Answer

Part A

Annual Depreciation = (1258000-0)/ 5 = 251,600

Depreciation tax shield = 251,600 x 35%

                                                = 88,060

Annual cash flow = after tax cost savings + depreciation tax shield

                                   = 387,900 x (1-0.35) + 88,060

                                   = 340,195

After tax salvage value = salvage value x (1- t)

                                                = 122400 x (1-0.35)

                                                = 79,560

Total initial investment = 1258000 -170,000

                                                = 1088000

Year

Cash flow

PV factor 19%

PV

0

-1088000

1

-1088000

1

340195

0.840336134

285878.2

2

340195

0.706164819

240233.7

3

340195

0.593415814

201877.1

4

340195

0.498668751

169644.6

5

-170000

0.419049371

-71238.4

5

79560

0.419049371

33339.57

5

340195

0.419049371

142558.5

NPV

-85706.7

NPV =-85706.70

Part b

Annual cash flow = after tax cost savings + depreciation tax shield

                                   = 538,800 x (1-0.35) + 88,060

                                   = 438280

Year

Cash flow

PV factor 19%

PV

0

-1088000

1

-1088000

1

438280

0.840336134

368302.5

2

438280

0.706164819

309497.9

3

438280

0.593415814

260082.3

4

438280

0.498668751

218556.5

5

-170000

0.419049371

-71238.4

5

79560

0.419049371

33339.57

5

438280

0.419049371

183661

NPV

214201.4

NPV = 214201.40

Year

Cash flow

PV factor 19%

PV

0

-1088000

1

-1088000

1

340195

0.840336134

285878.2

2

340195

0.706164819

240233.7

3

340195

0.593415814

201877.1

4

340195

0.498668751

169644.6

5

-170000

0.419049371

-71238.4

5

79560

0.419049371

33339.57

5

340195

0.419049371

142558.5

NPV

-85706.7

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote