An investment offers $6,700 per year for 15 years, with the first payment occurr
ID: 2757947 • Letter: A
Question
An investment offers $6,700 per year for 15 years, with the first payment occurring one year from now.
If the required return is 6 percent, what is the value of the investment today? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Present value $
What would the value today be if the payments occurred for 40 years? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Present value $
What would the value today be if the payments occurred for 75 years? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Present value $
What would the value today be if the payments occurred forever? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Present value $
Explanation / Answer
Present value in case payment are due at the end
= amount × pvaf , 1/(1+ rate ) t
1. 6700 × pvaf (1/1.06)15
= 6700 × 9.712
= $65070
2. 6700 × pvaf(1/1.06)40
= 6700 × 15.04
=$100810
3. 6700 ×( 1/1.06)75 pvaf
= 6700 × 16.45
=$110254
4. 6700 /6%
= $111666.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.