Suppose you have developed the following information for a potential investment:
ID: 2757998 • Letter: S
Question
Suppose you have developed the following information for a potential investment: current market value is $1,000,000; anticipated loan to value ratio is 0.75 with two discount points; and predicted cash flows of ATCF1 = 38,560, ATCF2 = $41,780, ATCF3= $45,210, and ATER3= $201,730. Assume the investor's minimum required after-tax rate of return is 15%.
What is the cash flow at acquisition (original cost to the investor)?
Question 19 options:
Save
1) $250,000 2) $235,000 3) $265,000 4) none of the aboveExplanation / Answer
The prsent value of after tax cash flow are
=(38560/11.15^1)+(41780/1.15^2)+(45210/1.15^3)+(201730/1.15^4)=$243,502
option 4:None of the above
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.