Riverview Company\'s budget for the coming year includes $5,000,000 for manufact
ID: 2758400 • Letter: R
Question
Riverview Company's budget for the coming year includes $5,000,000 for manufacturing overhead, 20,000 hours of direct labor, and 200,000 hours of machine time.
If Riverview applies overhead using a predetermined rate based on machine-hours, what amount of overhead will be assigned to a unit of output which requires 0.6 machine hours and 0.25 labor hours to complete?
$25.00.
$63.00.
Some other amount.
$15.00.
If Riverview applies overhead using a predetermined rate based on machine-hours, what amount of overhead will be assigned to a unit of output which requires 0.6 machine hours and 0.25 labor hours to complete?
Explanation / Answer
Predetermined overhead rate = Budgeted manufacturing overhead / budgeted machine hours
= 5,000,000 / 200,000
= 25
Overhead for 0.60 machine hour = machine hours x overhead rate
= 0.60 x 25
= 15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.