Suppose that a firm’s recent earnings per share and dividend per share are $2.65
ID: 2758486 • Letter: S
Question
Suppose that a firm’s recent earnings per share and dividend per share are $2.65 and $1.60, respectively. Both are expected to grow at 8 percent. However, the firm’s current P/E ratio of 17 seems high for this growth rate. The P/E ratio is expected to fall to 13 within five years. Compute the dividends over the next five years. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 3 decimal places.)
Compute the value of this stock price in five years. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Calculate the present value of these cash flows using a 10 percent discount rate. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Calculate the present value of these cash flows using a 10 percent discount rate. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Year 0 Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Dividend Per share 1.60 1.73 1.87 2.02 2.18 2.35 Earning Per share 2.65 2.86 3.09 3.34 3.61 3.89 PV factor @ 10% 1.00 0.909 0.909 0.909 0.909 0.909 PV of DPS 1.57 1.70 1.83 1.98 2.14 b Total PV of DPS $ 9.22 PV Of EPS 2.60 2.81 3.03 3.28 3.54 Total PV of EPS $ 15.26 a P/E ratio at Year 5 =13 Price /EPS=13 Price =13*EPS=13*3.89=50.62 So Stock Price in 5 years =$50.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.