The Great Giant Corp. has a management contract with its newly hired president.
ID: 2758679 • Letter: T
Question
The Great Giant Corp. has a management contract with its newly hired president. The contract requires a lump sum payment of $24,300,000 be paid to the president upon the completion of her first 8 years of service. The company wants to set aside an equal amount of funds each year to cover this anticipated cash outflow. The company can earn 7 percent on these funds. How much must the company set aside each year for this purpose?
$2,302,504.83
$2,297,412.63
$1,701,000.00
$1,877,354.84
$2,368,466.63
Explanation / Answer
Solution :
PMT = FV X r / [(1+r)^n] – 1
PMT = Yearly set aside amount,
FV =Future value = 24300000
r = rate of interest = 7 %
n = period=8
PMT = 24300000 X 0.07 / [(1+0.07]^8]-1
=1701000/0.71818618
=$2368466.63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.