A) A stock is expected to pay a dividend of $2.00 the end of the year (that is,
ID: 2758810 • Letter: A
Question
A)
A stock is expected to pay a dividend of $2.00 the end of the year (that is, D1 = $2.00), and it should continue to grow at a constant rate of 10% a year. If its required return is 13%, what is the stock's expected price 1 years from today? Round your answer to two decimal places.
B)
Preferred stock valuation
Fee Founders has perpetual preferred stock outstanding that sells for $42.00 a share and pays a dividend of $4.00 at the end of each year. What is the required rate of return? Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
A)
Stock price, P1 = D2÷(r-g)
D1 is next expected dividend
r is required return
g is growth rate
= $2×(1+10%)÷(13%-10%)
= $73.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.