A company will pay a $6 per share dividend in 1 year. The dividend in 2 years wi
ID: 2759001 • Letter: A
Question
A company will pay a $6 per share dividend in 1 year. The dividend in 2 years will be $4 per share, and it is expected that dividends will grow at 2% per year thereafter. The expected rate of return on the stock is 10%.
What is the current price of the stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
What is the expected price of the stock in a year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
a.What is the current price of the stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
b.What is the expected price of the stock in a year? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Answer:a Current Price:
P2=D3/(Ke-g)
=4*1.02/(0.10-0.02)=$51
Answer:b Expected share Price=4*1.02/0.08=$51
Year Dividend Price Total P.V.F (10%) PV 1 6 6 0.909 5.454 2 4 51 55 0.826 45.43 50.884Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.