Richard must decide how to allocate the capital in his portfolio. Richard has $5
ID: 2759023 • Letter: R
Question
Richard must decide how to allocate the capital in his portfolio. Richard has $56,000 available to invest. He finds the rates of return for four stocks for the past 12 years and the results are given below. Richard plans to invest 25% of his funds in each stock.
a) How much will he invest in each stock?)
b) The expected value of Richard's porfolio is: (Round your answer to one one-hundreth of a percent)
c) The standard deviation of Richard's portfolio is: (Round your answer to one one-hundredth of a percent)
Year Stock A (%) Stock B (%) Stock C (%) Stock D (%)
-2.240
6.635
1 -5.450 -16.720 5.290-2.240
Explanation / Answer
a) He will invest in each stock 25% of his funds in each stock.
that means he has $56,000 available to invest in four stocks,
i.e, Stock A = 56,000 * 25% = $14,000 and $14,000 each to stock B, stock C and stock D.
b) The expected value of Richard's porfolio is: 4.2%
Note: The mean return, in securities analysis, is the expected value, ormean, of all the likely returns of investments comprising a portfolio. It is also known as "expected return".
Formula for Expected value or return = (Sum of Average rate of return * weights i.e, allocation)
Sum of Average rate of return = total of all returns / 12years
stock A = 51.21 / 12 = 4.2675%
stock B = 147.3 / 12 = 12.275%
stock C = -29.304 / 12 = -2.442%
stock D = 31.11 / 12 = 2.5925%
Therefore expected return = (Average return of stock * 25%) + (Average return of stock B * 25%) + (Average return of stock C * 25%) + (Average return of stock D * 25%)
= (4.2675% * 25%) +(12.275%*25%) + (-2.442% * 25%) + (2.5925% * 25%)
=0.011 + 0.031 - 0.006 + 0.006
= 0.042
Therefore, expected return = 4.2%
Expected value = (Average return of stock * 25% of investment) + (Average return of stock B * 25% of investment) + (Average return of stock C * 25% of investment) + (Average return of stock D * 25% of investment)
= (4.2675% * 14,000) +(12.275%*14,000) + (-2.442% * 14,000) + (2.5925% * 14,000)
= 14,000 (4.2675% + 12.275% - 2.442% + 2.5925%)
=14,000 * 16.693%
Therefore, Expected value = $2,337.02
c) The standard deviation of Richard's portfolio is:
Standard deviation () is found by taking the square root of variance
formula for Variance = sum of weights (return - expected return)2
here er = expected return = 4.2%
The variance for Newco's stock is -0.026
Standard deviation () = square root of variance
=square root of -0.026 = 0.16
Therefore, Standard deviation () = 16%
Stocks Weights = w Average return = r Variance = w ( r-er)2 A 25% 4.2675% 0.25(4.2675% - 4.2%) = 0.017% B 25% 12.275% 0.25(12.275% - 4.2%)=2.019% C 25% -2.442% 0.25(-2.442% - 4.2%) = -1.66% D 25% 2.5925% 0.25(2.5925% - 4.2%) = -0.402 Variance = sum of weights (return - expected return)2 -0.026Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.