A Treasury bill purchased in December 2015 has 140 days until maturity and a ban
ID: 2759077 • Letter: A
Question
A Treasury bill purchased in December 2015 has 140 days until maturity and a bank discount yield of 1.87 percent. Assume a $100 face value. a. What is the price of the bill as a percentage of face value? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 3 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) Price % b. What is the bond equivalent yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) Bond equivalent yield %
Explanation / Answer
RBD = D/F * 360/t
Where: D = dollar discount from face value, F = face value,
T = days until maturity, 360 = days in a year
0.0187=(D/100)*360/140
D = 0.72722
Price of bill as a percentage of FV = 100-D
=100-0.072722 = 99.93
Bond equivalent yield = 365* RBD/(360-N* RBD)
=365*0.0187/(360-140*0.0187)
=0.019099 = 1.91%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.