Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Examine the following book-value balance sheet for University Products Inc. The

ID: 2759533 • Letter: E

Question

Examine the following book-value balance sheet for University Products Inc. The preferred stock currently sells for $30 per share and pays a dividend of $3 a share. The common stock sells for $10 per share and has a beta of .9. There are 4 million common shares outstanding. The market risk premium is 8%, the risk-free rate is 4%, and the firm’s tax rate is 40%.

What is the market debt-to-value ratio of the firm? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)

What is University’s WACC? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)

Examine the following book-value balance sheet for University Products Inc. The preferred stock currently sells for $30 per share and pays a dividend of $3 a share. The common stock sells for $10 per share and has a beta of .9. There are 4 million common shares outstanding. The market risk premium is 8%, the risk-free rate is 4%, and the firm’s tax rate is 40%.

Explanation / Answer

Answer

Answer a

Market debt ratio = Total liabilities / Total liabilities + market value of equity

                                 = $ 20 million / $ 20 million + (4 million * 10)

                                = $ 20 million / $ 20 million + (40 million)

                                = $ 20 million / $ 60 million

                                = 0.3333

So Market debt ratio = 33.33%

Answer b

Market value of bonds = Interest / Current yield to maturity

                                          = 20 million * 0.05 / 0.07

                                          = 1 million / 0.07

                                          = 14.28571429 million

Market value of preferred stock = Market value per share * No. of preferred stock

                                                           = $ 30 * ( $ 3000000/20)

                                                           = $ 30 * 150000

                                                            = 4.5 million

Market value of Equity stock = No. of shares * current market price

                                                      = (4 million * 10)

                                                       = 40 million

Cost of Debt after tax = 5% (1 – 0.4)

                                        = 5% (0.6)

                                        =3%

Cost of preferred stock = Dividend / Current market price

                                   = $3 / $ 30

Cost of preferred stock = 10%

Cost of equity = Risk free rate + beta (market risk premium)

                           = 4% + 0.9 (8%)

                           = 4% + 7.2%

                            = 11.2%

Particulars

Market value

Weight

Cost of capital

Weighted Average Cost of Capital

in million

A

B

A*B

Bond

14.29

0.24

3%

0.73%

Preferred stock

4.5

0.08

10%

0.77%

Equity

40

0.68

11.20%

7.62%

58.79

1.00

Weighted average cost of capital

9.12%

Particulars

Market value

Weight

Cost of capital

Weighted Average Cost of Capital

in million

A

B

A*B

Bond

14.29

0.24

3%

0.73%

Preferred stock

4.5

0.08

10%

0.77%

Equity

40

0.68

11.20%

7.62%

58.79

1.00

Weighted average cost of capital

9.12%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote