You buy a zero coupon bond at the beginning of the year that has a face value of
ID: 2759630 • Letter: Y
Question
You buy a zero coupon bond at the beginning of the year that has a face value of $1,000, a YTM of 9 percent, and 21 years to maturity. You hold the bond for the entire year. Assume semiannual compounding.
How much interest income will you have to declare on your tax return? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
You buy a zero coupon bond at the beginning of the year that has a face value of $1,000, a YTM of 9 percent, and 21 years to maturity. You hold the bond for the entire year. Assume semiannual compounding.
Explanation / Answer
Current price of the bond:
Fv= 1000
R= 9%/2 = 4.50%
N= 21 x 2 =42
PV= Fv/ (1+r)n
= 1000/ (1+0.045)^42
= 157.44
Total interest earned = 1000-157.44
= 842.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.