You plan to purchase a house for $115,000 using a 30 year mortgage pbtained from
ID: 2760194 • Letter: Y
Question
You plan to purchase a house for $115,000 using a 30 year mortgage pbtained from your local bank. You will make a down payment of 20 percent of the purchase price. You will not pay off the mortgage early.
A) Your bank offers you the following two options for payment:
Option 1: Mortgage rate of 9% and 0 points
Option 2: Mortgage rate of 8.85% and 2 points.
Which option should you choose
B) Your bank offers you the following two options for payment:
Option 1: Mortgage rate of 10.25% and 1 point
Option 2: Mortgage rate of 10% and 2.5 points.
Which option should you choose?
Explanation / Answer
Loan Amount would be = 80% of 115000
= 92000
Option effective annual rate of interest =(1 =+0.09/12)^12-1
= 9.38%
Second Option
Discount point 2 payment = $2000
Hence Loan paymen = 92000-2000=90000
Interest payment = 8.35%
N= 360 I/Y = 8.35%/12 PV= 92000
Monthly payment = 697.64
I/Y ? PV = 90000 PmT =697.64 N =360
I/Y =0.71%
(1+1.0071)^12-1
=8.92%
Hence option 2 shoudl be choosen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.