You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’
ID: 2760772 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent. Debt: 7,000 6.2 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 15 years to maturity, selling for 105 percent of par; the bonds make semiannual payments. Common stock: 340,000 shares outstanding, selling for $52 per share; the beta is 1.08. Preferred stock: 12,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, currently selling for $72 per share. Market: 8 percent market risk premium and 4.2 percent risk-free rate. What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) WACC %
Explanation / Answer
Market Value of debt = 1.05 * 1000 * 7000 = 7,350,000
Market Value of equity = 340,000 * 52 = 17,680,000
Market Value of preferred stock = 12000*72 = 864,000
Total value = 7,350,000 + 17,680,000 + 864,000 = 25,894,000
Weight of Equity = We = 17,680,000/ 25,894,000 =0.6828
Weight of debt = Wd = 7,350,000/25,894,000 = 0.2838
Weight of preferred stock = Wpf = 1-0.6828-0.2838 = 0.0334
Re = Cost of equity = Rf + beta * Market risk premium = 4.2 + 1.08*8 = 12.84%
Cost of debt (pretax) =rate(nper,pmt,pv,fv) =rate(15*2,62/2,-1050,1000) *2 = 5.70%
Cost of debt (after tax) = Rd 5.7*(1-0.4) = 3.42%
Cost of preferred shares=Rpf = 5/72 = 6.94%
Hence WACC = We * Re + Wd*Rd + Wpf*Rpf
WACC= 0.6828* 12.84 + 0.2838*3.42 + 0.0334*6.94 = 9.9695%
WACC = 9.97%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.