The risk-free rate of return is 4%, the required rate of return on the market is
ID: 2760967 • Letter: T
Question
The risk-free rate of return is 4%, the required rate of return on the market is 12%, and High-Flyer stock has a beta coefficient of 1.5. If the dividend per share expected during the coming year, D1, is $2.40 and g = 4%, at what price should a share sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
The risk-free rate of return is 4%, the required rate of return on the market is 12%, and High-Flyer stock has a beta coefficient of 1.5. If the dividend per share expected during the coming year, D1, is $2.40 and g = 4%, at what price should a share sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Here r = 12%, B = 1.5, D1 = $2.40, g = 4%
Using Gorden Model
P0 = D1 / r - g = $2.40 / 0.12 - 0.04 = $30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.