John Co. issues a series of bonds with a par value of $1,000 and a maturity of 1
ID: 2761109 • Letter: J
Question
John Co. issues a series of bonds with a par value of $1,000 and a maturity of 10 years. The bonds pay interest based upon an annual fixed coupon rate of 6%, but coupon payments are made on a semi-annual basis. The bonds are issued when the going rate in the market for similar bonds is 5%. (a) What price will one John Co. bond sell for at the issuance date? $_______________ (b) Three years pass since the issuance date and the going rate in the market for similar bonds is 8%. If a John Co. bondholder is looking to sell his fixed coupon bond, how much will he be able to sell the bond for? $_______________ (c) Seven years pass since the issuance date and the going rate in the market for similar bonds is 7%. If a John Co. bondholder is looking to sell his fixed coupon bond, how much will he be able to sell the bond for? $_______________
Explanation / Answer
a)
K =Nx2
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM/2)^k] + Par value/(1 + YTM/2)^(Nx2)
k=1
K= 10x2
BOND PRICE= [(6*1000/(100*2))/(1 + 5/200)^k] + 1000/(1 + 5/200)^10x2
k=1
Price = 1077.95
b
K =Nx2
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM/2)^k] + Par value/(1 + YTM/2)^(Nx2)
k=1
K= 7x2
BOND PRICE= [(6*1000/(100*2))/(1 + 8/200)^k] + 1000/(1 + 8/200)^7x2
k=1
Price = 894.37
c)
K =Nx2
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM/2)^k] + Par value/(1 + YTM/2)^(Nx2)
k=1
K= 3x2
BOND PRICE= [(6*1000/(100*2))/(1 + 7/200)^k] + 1000/(1 + 7/200)^3x2
k=1
=973.36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.