The risk-free rate of return is 5%, the required rate of return on the market is
ID: 2761188 • Letter: T
Question
The risk-free rate of return is 5%, the required rate of return on the market is 10%, and High-Flyer stock has a beta coefficient of 1.8. If the dividend per share expected during the coming year, D1, is $2.80 and g = 6%, at what price should a share sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
The risk-free rate of return is 5%, the required rate of return on the market is 10%, and High-Flyer stock has a beta coefficient of 1.8. If the dividend per share expected during the coming year, D1, is $2.80 and g = 6%, at what price should a share sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Dividend after growth = $ 2.80 X 106% = $ 2.97
Rate of return on capital = (10% - 5%) X 1.8 = 9%.
Hence, the share price will be $ 2.97 / 9% = $ 32.98.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.