4. Four years ago, Warrior Auto Service purchased some new equipment at a cost o
ID: 2761354 • Letter: 4
Question
4. Four years ago, Warrior Auto Service purchased some new equipment at a cost of $75,000. The equipment has since been depreciated annually using the SOYD method, assuming a life of seven years and a salvage value of $5,000. Due to competitive pressures, the company has now decided to replace the equipment with a more modern alternative. A used equipment dealer has offered to purchase the current equipment for $15,000. How does this offer compare with the current book value of the equipment?
, be sure to include complete depreciation schedules showing year-by-year depreciation amounts and book values.
Explanation / Answer
SOYD method of Depreciation=
Cost of equipment =$ 75000 useful life of the equipment =7 years salvage value =$ 5000
and Current equipment cost =$ 15000
the digits in the years of equipment useful life are summed :1+2+3+4+5+6+7=28
the quipment cost is $ 75000 and its salvage value =$ 5000
so $ 70000 is to be depreciated over the 7 years life of equipment.
so Frist year depreciation=(70000*7/28)=17500
Second year depreciation=(70000*6/28)=15000
Third year depreciation=(70000*5/28)=12500
Fourth year depreciation=(70000*/4/28)=10000
Fifth year depreciation=(70000*3/28)=7500
Sixth year depreciation=(70000*2/28)=5000
Seventh year depreciation=(70000*1/28)=2500
At end of Fourth year as the company decided to replace the equipment with new euipment
offer price of the equipment after 4 years is $ 15000
and the book value of the equipment after 4 years= 17500+15000+12500+10000=55000
the original value -accumulated depreciation= 75000-55000=20000
so the book value is $ 20000 and the offer price is $ 15000
so there is $ 5000 loss on the equipment
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.