You have taken a long position in a call option on IBM common stock. The option
ID: 2761637 • Letter: Y
Question
You have taken a long position in a call option on IBM common stock. The option has an exercise price of $176 and IBM's stock currently trades at $180. The option premium is $5 per contract. How much of the option premium is due to intrinsic value versus time value? What is your net profit on the option if IBM's stock price increases to $190 at expiration of the option and you exercise the option? (Negative amount should be indicated by a minus sign.) What is your net profit if IBM's stock price decreases to $170? (Negative amount should be indicated by a minus sign.)Explanation / Answer
a. Intrinsic value of option = Stock price - Strike price
= $180 - $176
= $4
Time value of option = Option premium - Intrinsic value
= $5 - $4
= $1
b. Net profit = Stock price - Strike price - Option premium
= $190 - $176 - $5
= $9
c. Net profit = Stock price - Strike price - Option premium
= $170 - $176 - $5
= -$11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.