You have $253,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with
ID: 2761702 • Letter: Y
Question
You have $253,000 to invest in a stock portfolio. Your choices are Stock H, with an expected return of 14.3 percent, and Stock L, with an expected return of 10.4 percent.
If your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.15 percent, how much money will you invest in Stock H and in Stock L? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places)
Required:If your goal is to create a portfolio with an expected return of 12.15 percent, how much money will you invest in Stock H and in Stock L? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places)
Explanation / Answer
Total Funds = $253,000
Suppose, Proportion of funds invested in Stock H = (Y)
and, Proportion of funds invested in Stock L = (1 - Y)
Expected Portfolio Return = 12.15 %
Expected Return of Stock H = 14.3 %
Expected Return of Stock L = 10.4 %
Formula for Calculation of Expected Portfolio Return :
Expected Portfolio Return =
[(Proportion of funds invested in Stock H)*(Expected Return of Stock H)] +
[(Proportion of funds invested in Stock L)*(Expected Return of Stock L)]
i.e., 12.15 % = [(Y)*(14.3%)] + [(1 - Y)*(10.4%)]
i.e., 0.1215 = 0.143 Y + 0.104 - 0.104 Y
i.e., 0.039 Y = 0.0175
i.e., Y = 0.44871794871794871794871794871795
So, Proportion of funds invested in Stock H = (Y) = 0.45 (rounded off to two decimal places).
Proportion of funds invested in Stock L = (1 - Y) = 0.55
Investment in Stock H = 45 % of $253,000 = $113,850
Investment in Stock L = 55 % of $253,000 = $139,150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.