Jiminy\'s Cricket Farm issued a 30-year, 8 percent semi-annual bond 7 years ago.
ID: 2762053 • Letter: J
Question
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 8 percent semi-annual bond 7 years ago. The bond currently sells for 84 percent of its face value. The book value of the debt issue is $19 million. The company's tax rate is 34 percent.
In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 7 years left to maturity; the book value of this issue is $84 million and the bonds sell for 79 percent of par.
What is your best estimate of the aftertax cost of debt? (Do not round your intermediate calculations.)
a. 3.59%
b. 2.31%
c. 3.05%
d. 3.42%
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 8 percent semi-annual bond 7 years ago. The bond currently sells for 84 percent of its face value. The book value of the debt issue is $19 million. The company's tax rate is 34 percent.
In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 7 years left to maturity; the book value of this issue is $84 million and the bonds sell for 79 percent of par.
What is your best estimate of the aftertax cost of debt? (Do not round your intermediate calculations.)
Explanation / Answer
C.3.05%
Interest Rate for the first Debt:
PV= $840
FV= $ 1,000
N= 23 x 2 = 46
PMT = $ 80/2 = $ 40
Solve I/Y Financial Calulator = 0.04879 = 9.76%
After tax = 9.76% (1- 34%) = 6.44%
Interest Rate for Second Debt:
PV= $790
FV= $1,000
N= 7
PMT=0
Solve I/Y Financial Calulator = 0.03425
After tax = 3.425% (1-34%)= 2.26%
Cost of Debt for Jiminy's Cricket is : (19/103) x 6.44% + (84/103) x 2.26% = 3.04%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.