You\'re trying to determine whether to expand your business by building a new ma
ID: 2762387 • Letter: Y
Question
You're trying to determine whether to expand your business by building a new manufacturing plant. The plant has an installation cost of $11 million, which will be depreciated straight-line to zero over its four-year life. If the plant has projected net income of $1,754,300, $1,807,600, $1,776,000, and $1,229,500 over these four years, what is the project's average accounting return (AAR)? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
Computation of Average accounting raturn
Year PBD Depreciation Profit after depreciation
1 1754300 0 1754300
2 1807600 0 1807600
3 1776000 0 1776000
4 1229500 0 1229500
ARR = Average Income / Average Investment
Average Income = 1754300 + 1807600 + 1776000 + 1229500 / 4
= 1641850
Average investment = original investment / 2
= 11000000 / 2 = 5500000
ARR = 1641850 / 5500000
= 29.85%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.