Suppose an individual invests $35,000 in a load mutual fund for two years. The l
ID: 2762690 • Letter: S
Question
Suppose an individual invests $35,000 in a load mutual fund for two years. The load fee entails an up-front commission charge of 3.9 percent of the amount invested and is deducted from the original funds invested. In addition, annual fund operating expenses (or 12b-1 fees) are 0.70 percent. The annual fees are charged on the average net asset value invested in the fund and are recorded at the end of each year. Investments in the fund return 6 percent each year paid on the last day of the year. If the investor reinvests the annual returns paid on the investment, calculate the annual return on the mutual funds over the two-year investment period.
Explanation / Answer
up-front commission charge=3.9 percent of the amount invested
up-front commission charge=3.9%*$35,000=0.039*$35,000=$1365
Therefore the actual funds investment=$35,000 -$1365=$ 33,635
net asset value at the starting of the year 1=$ 33,635
net asset value at the end of the year 1=$ 33,635*(1.06)=$ 35653.10
average net asset value invested in the fund during year 1=($ 33,635+$ 35653.10)/2=$ 34644.05
The annual fund operating expense for year 1=0.7%*$ 34644.05=0.007*$ 34644.05=$ 242.50835
Thus net asset value at the end of the year 1 after deducting the annual fund operating expense for year 1
=$ 35653.10-$ 242.50835
=$ 35410.59165
net asset value at the starting of the year 2=$ 35410.59165
net asset value at the end of the year 2=$ 35410.59165*(1.06)=$ 37535.227149
average net asset value invested in the fund during year 2=($ 35410.59165+$ 37535.227149)/2=$ 36472.9093995
The annual fund operating expense for year 1=0.7%*$ 36472.9093995=0.007*$ 36472.9093995=$ 255.3103657965
Thus net asset value at the end of the year 2 after deducting the annual fund operating expense for year 2
=$ 37535.227149-$ 255.3103657965
=$ 37279.9167832035
Thus, annual return on the mutual funds over the two-year investment period.
=(net asset value at the end of the year 2/$ 35,000)^(1/2)-1
=($37279.9167832035/$35,000)^(1/2)-1
=0.032056
=3.21%
Therefore the annual return on the mutual funds over the two-year investment period is 3.21%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.