Mack Industries just paid a dividend of $1.00 per share (i.e., D0 = $1.00). Anal
ID: 2762845 • Letter: M
Question
Mack Industries just paid a dividend of $1.00 per share (i.e., D0 = $1.00). Analysts expect the company's dividend to grow 30 percent this year, and 20 percent in second year. After two years the dividend is expected to grow at a constant rate of 5 percent. The risk free rate is 5% and expected market risk premium is 7% and the firm is twice as risky as market. First calculate the current stock price using Excel. If the target price of the company's stock is $30.00, what should the expected stable constant growth rate after two years?
Explanation / Answer
Expected return R = Rf + MRP x beta
= 5% + 7% x 2
= 19%
Dn =D(n-1) x (1+g)^n
D1 = 1 x (1+0.30)
= $1.30
D2 = 1.30 x (1+0.20)
= $1.56
P2= D2 x (1+g)/(R-g)
= 1.56 x (1+0.05)/(0.19-0.05)
= 1.638/ 0.14
= $11.70
Current stock price would be the PV of future dividend and prices:
Year
Cash flow
PV factor 19%
PV
1
1.3
0.840336134
1.092437
2
1.56
0.706164819
1.101617
2
11.7
0.706164819
8.262128
$10.46
Therefore, current stock price would be $10.46.
Year
Cash flow
PV factor 19%
PV
1
1.3
0.840336134
1.092437
2
1.56
0.706164819
1.101617
2
11.7
0.706164819
8.262128
$10.46
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.