Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The future earnings, dividends, and common stock price of Carpetto Technologies

ID: 2763008 • Letter: T

Question

The future earnings, dividends, and common stock price of Carpetto Technologies Inc. are expected to grow 5% per year. Carpetto's common stock currently sells for $27.75 per share; its last dividend was $2.40; and it will pay a $2.52 dividend at the end of the current year. Using the DCF approach, what is its cost of common equity? Round your answer to two decimal places. % If the firm's beta is 1.10, the risk-free rate is 4%, and the average return on the market is 12%, what will be the firm's cost of common equity using the CAPM approach? Round your answer to two decimal places. % If the firm's bonds earn a return of 10%, based on the bond-yield-plus-risk-premium approach, what will be rs? Use the midpoint of the risk premium range discussed in Section 10-5 in your calculations. Round your answer to two decimal places. % If you have equal confidence in the inputs used for the three approaches, what is your estimate of Carpetto's cost of common equity? Round your answer to two decimal places.

Explanation / Answer

Answer

Answer 1

The future earnings, dividends, and common stock price of Carpetto Technologies Inc. are expected to grow 5% per year. Carpetto's common stock currently sells for $27.75 per share; its last dividend was $2.40; and it will pay a $2.52 dividend at the end of the current year. Using the DCF approach, what is its cost of common equity? Round your answer to two decimal places.

Current market price = Dividend for next year / Cost of capital – Growth rate

27.75 = $ 2.52 / Cost of capital – 0.05

Cost of capital – 0.05 = 2.52 / 27.75

Cost of capital – 0.05 = 0.0908

Cost of capital = 0.0908 + 0.05

Cost of capital = 0.1408

Cost of capital = 14.08%

Answer 2

If the firm's beta is 1.10, the risk-free rate is 4%, and the average return on the market is 12%, what will be the firm's cost of common equity using the CAPM approach? Round your answer to two decimal places. %

Cost of Equity = Risk free rate + Beta (Market return – Risk free return)

                         = 4% + 1.1 (12% - 4%)

                        = 4% + 1.1 (8%)

                        = 4% + 8.8%

                        = 12.8%

               

Answer 3

If the firm's bonds earn a return of 10%, based on the bond-yield-plus-risk-premium approach, what will be rs? Use the midpoint of the risk premium range discussed in Section 10-5 in your calculations. Round your answer to two decimal places. % If you have equal confidence in the inputs used for the three approaches, what is your estimate of Carpetto's cost of common equity? Round your answer to two decimal places.

Note : Information is missing for this ( Use the midpoint of the risk premium range discussed in Section 10-5 in your calculations).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote