Capital Budgeting Case In December of 20X1, Balloon Popper Inc. was trying to de
ID: 2763143 • Letter: C
Question
Capital Budgeting Case
In December of 20X1, Balloon Popper Inc. was trying to decide whether to add a new line of super strong balloons to its product line. In order to do this, it would need to buy a new silicone pouring machine (cost below).
Sales for the new balloons were expected to be $2000000 per year from which sales commissions were to be paid to Balloon Poppers sales agents (see below). Direct manufacturing costs were budgeted at $600,000 for materials, and $900,000 for labor. The new equipment would cost $600,000, and have a disposal value of $50,000.
Sales Commissions
5%
Economic life
5
Cost of Capital
7%
Initial Cost
1500000
Ignoring taxes, what is the IRR of the project? What is the NPV of the new project? Assume the machinery will be installed on January 1 of 20x1 and be depreciated using the straight line method. (it is easiest to calculate IRR using Excel)
Assuming a 40% tax rate, and that according to the IRS this is a 5 year asset (MACRS rates for Yr 1 .2, YR 2 .32, YR 3 .192, YR 4 .115, Y5 5 .115, YR 6 .058), what is the IRR? What is the NPV?
To stimulate industrial development, the tax rules allow 60% of the asset cost to be deducted the first year, with the remaining f the asset cost to be deducted equally over the remaining 4 years (since it is considered to be a 5 year asset). What is the IRR, What is the NPV?
If Baloon Popper requires a 12 % return on all new investments, should they take on this investment?
What is the payback period?
What is the accounting rate of return?
Do you believe you should invest in the project? Why?
Sales Commissions
5%
Economic life
5
Cost of Capital
7%
Initial Cost
1500000
Explanation / Answer
Computation of annual cash flows:
Total cash expenses = Direct materials + Direct labor + Sales Commissions = $ 600,000 + $ 900,000 + $ 100,000 = $ 1,600,000
Annual operating income before depreciation and tax = $ 2,000,000 - $ 1,600,000 = $ 400,000
Using Excel, IRR = 42%
Present value of cash inflows = 372,000 x 0.893 + 262,000 x 2.145 + 312,000 x 0.567 = 332,196 + 561,990 + 176,904 = $ 1,071,090
NPV at 12% = 1,071,090 - 600,000 = $ 471,090
Accounting rate of return = (400,000 - ( 550,000 /5)) / 600,000 x 100 = 48.33%
Payback period = 600,000 / 294,000 = 2.04 years
Year 0 1 2 3 4 5 Annual operating income before depreciation and tax 0 400,000 400,000 400,000 400,000 400,000 Depreciation for tax purposes 0 330,000 55,000 55,000 55,000 55,000 Income before taxes 70,000 345,000 345,000 345,000 345,000 Income after tax 42,000 207,000 207,000 207,000 207,000 Cash flows ( 600,000) 372,000 262,000 262,000 262,000 312,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.