Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A silver mine can yield 16,000 ounces of silver at a variable cost of $34 per ou

ID: 2763325 • Letter: A

Question

A silver mine can yield 16,000 ounces of silver at a variable cost of $34 per ounce. The fixed costs of operating the mine are $56,000 per year. In half the years, silver can be sold for $50 per ounce; in the other years, silver can be sold for only $25 per ounce. Ignore taxes.

a. What is the average cash flow you will receive from the mine if it is always kept in operation and the silver always is sold in the year it is mined? (Do not round intermediate calculations.) Average cash flow $ 0

b. Now suppose you can shut down the mine in years of low silver prices. Calculate the average cash flow from the mine. Assume fixed costs are incurred only if the mine is operating. (Do not round intermediate calculations.) Average cash flow $

Explanation / Answer

Net Cash Flow = $600,000 - $600,000 = $0

Net Cash Flow = $400,000 - $328,000 = $72,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote