Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Complete the Balance sheet and sales information in the table that follows for J

ID: 2763541 • Letter: C

Question

Complete the Balance sheet and sales information in the table that follows for J. White Industries using the following financial data: Total Assets Turnover: 1.5 Gross Profit margin on sales: (Sales – cost of goods sold)/Sales = 25% Total Liabilities – to –assets ratio: 40% Quick ratio: 0.80 Days sales outstanding (based on 365-day year): 36.5 days Inventory turnover ratio: 3.75 Partial Income Sustainment Information Sales Cost of goods sold Balance sheet Cash Accounts payable Accounts Receivable Long term debt 50,000 Inventories Common Stock Fixed Assets Retained earnings 100,000 Total Assets $400,000 Total Liabilities and equity

Explanation / Answer

Total laibilties/ total assets = 0.4

Total liabiltites / $400000 = 0.4

Total liabilities = $160000

Total liabilities = long term debt + current liabilities

$160000 = $50000 + current liabilities

Current liabilities(Accounts payable = $110000

Total Liabilites and equity = total assets

Total liabilities and equity = total liabilities + common stock + retained earning

$400000 = $160000 + common stock +100000

Common stock = $140000

Total assets turnover ratio = sale / total assets

1.5 = sale / $400000

   total sale = $600000

  Gross Profit ratio = gross profit / sale * 100

   0.25 = gross profit / $600000

   gross profit= $150000

Cost of goods sold = Net sale - gorss profit

Cost of goods sold = $600000 - $150000

     cost of goods sold = $450000

Stock Turnver ratio = cost of goods sold / ending inventory

3.75 = 450000 / Ending inventory

Ending inventory = $120000

Days sale outstanding = Accounts receivable / credit sale * 365

36.5 = Accounts receivable / $600000 *365

Accounts receivable = (36.5 * 600000) /365

Accounts receivable = $60000

Quick ratio = (Current assets - inventory) / current liabilites

0.80 = (Current assets - 120000) / $110000

88000 = (Current assets - 120000)

Current assets = 208000

Fixed assets = total assets - current assets

Fixed assets = $400000 - 208000

Fixed assets = $192000

According to above all the data figured,

sales   $600000

less: cost of goods sold $450000

Gross profit $150000

Balance sheet

Assets

cash 28000

Inventory 120000

Accounts receivable $60000

Fixed assets 192000

Total assets $400000

Liabilities

Accounts payable $110000

long term debt 50000

Total liabilities $160000

Common stock 140000

Retained earning 100000

Total Equity 240000

Total liabilities and equity $400000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote