Ms. Fresh bought 1,000 shares of Ibis Corporation stock for $5,000 on January 15
ID: 2763764 • Letter: M
Question
Ms. Fresh bought 1,000 shares of Ibis Corporation stock for $5,000 on January 15, 2013. On December 31, 2015 she sold all 1,000 shares of her Ibis stock for $4,500. Based on a hot tip from her friend, she bought 1,000 shares of Ibis stock on January 23, 2016 for $3,000. What is Ms. Fresh's recognized loss on her 2015 sale and what is her basis in her 1,000 shares purchased in 2016?
$-0- LTCL and $3,500 basis
$200 LTCL and $3,300 basis
$300 LTCL and $3,200 basis
$400 LTCL and $3,100 basis
$500 LTCL and $3,000 basis
When calculating net investment income, gross investment income includes:
interest income
net short-term capital gains
non-qualified dividends
royalty income
All of these
Alain Mire files a single tax return and has adjusted gross income of $304,000. His net investment income is $53,000. What is the additional tax that Alain will pay on his net investment income for the year?
Zero
$2,014
$3,952
$1,938
None of these
Explanation / Answer
1) $-0- LTCL and $3,500 basis , If shares are bought back within 30days from the previously purhcase shares sold , then the loss will not be considered, but it will increase the Adjusted basis for new shares purchase
1000 Share purchase = $5000
less: 1000 shares sold = $4500
Realised loss = $500
LTCL = $0
Adjusted basis for new 1000 shares = $3000 + $500(realised loss)
= $3500
2) All of these, If private companies earned these income(Interest , short term capital gain , dividend and royalty) from the Income's sources are gross investment income
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.