The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2763786 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 10,000 shares of stock outstanding.
Instead of a dividend of $1.80 per share, the company has announced a share repurchase of $18,000 worth of stock.
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What will the price per share be after the repurchase?
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 10,000 shares of stock outstanding.
Explanation / Answer
price = 555700/10000 = 55.57
no of shares bought = 18000/55.57 = 323.92
shares outstanding = 10000 - 323.92 = 9676.08
price = 55.57, remains unchanged
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.