Clap Off Manufacturing uses 2,200 switch assemblies per week and then reorders a
ID: 2764113 • Letter: C
Question
Clap Off Manufacturing uses 2,200 switch assemblies per week and then reorders another 2,200. Assume the relevant carrying cost per switch assembly is $5.90 and the fixed order cost is $620. (Enter your answer as directed, but do not round intermediate calculations.)
Clap Off Manufacturing uses 2,200 switch assemblies per week and then reorders another 2,200. Assume the relevant carrying cost per switch assembly is $5.90 and the fixed order cost is $620. (Enter your answer as directed, but do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
A. Carrying costs=unit per cost *total no.of units/2
Carrying costs=5.9*(2200/2) =$6490
b.Restocking stock= fixed order cost *total weeks in year
Restocking stock=$620*52= $32240.
c. Economic order quantity=(2*52*2200*650/5.90)=$4903.40
d.Number of oredrs per year=52*2200/4903.40=23.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.