5.Consider a four-year project with the following information: initial fixed ass
ID: 2764166 • Letter: 5
Question
5.Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $493598; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $32; variable costs = $26; fixed costs = $192555; quantity sold = 78535 units; tax rate = 34 percent. Calculate the sensitivity of the OCF to changes in the quantity sold. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign and commas in your response. For example, $1.2345 should be entered as 1.23.)
Explanation / Answer
Solution:
Initial cost of asset = 493598
Straight line depreciation per annum = 493598/4
= 123399.5
Calculation of OCF (Oprerating Cash Flow)
Sales (78535*32) = 2513120
(-) Variable costs (78535*26) = 2041910
(-) Fixed Costs = 192555
(-) Depreciation = 123399.5
EBIT = 155255.5
(-) Tax (0.34*155255.5) = 52786.87
(+) Depreciation = 123399.5
OCF = 225868.13
Sensitivity Analysis:
Let "x" be the sales quantity so that the OCF would break even at "0"
(32-26)*x - 192555 - 123399.5 - 52786.87 +123399.5 = 0
x =40890 units
which represents fall of (78535-40890)/78535 or 47.93%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.