You are attempting to value a call option with an exercise price of $70 and one
ID: 2764178 • Letter: Y
Question
You are attempting to value a call option with an exercise price of $70 and one year to expiration. The underlying stock pays no dividends, its current price is $70, and you believe it has a 50% chance of increasing to $85 and a 50% chance of decreasing to $40. The risk-free rate of interest is 9%. Based upon your assumptions, calculate your estimate of the the call option's value using the two-state stock price model.
(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Answer:First step is to make the stockís payoff diffference in the two states is the same as the call. We can achieve that by buying only half a share.
=-70/4=-17.5
=85/4=21.25
40/4=10
Then, we must add some borrowing at interest rate1 +r= 1:09. The goal is to make the payoff to become zero in the bad state.
=10/1.09=9.17
Add the stock holding and the borrowing to see
=-17.5+9.17=-8.33
The payoff is the same as the call option. Therefore,
-C=-8.33 or C=8.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.