Suppose you bought a 8 percent coupon bond one year ago for $880. The bond sells
ID: 2764287 • Letter: S
Question
Suppose you bought a 8 percent coupon bond one year ago for $880. The bond sells for $910 today. a. Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year? Total dollar return $ b. What was your total nominal rate of return on this investment over the past year? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Nominal rate of return % c. If the inflation rate last year was 3 percent, what was your total real rate of return on this investment? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Real rate of return %
Explanation / Answer
a. Face value = $1,000
Interest received = $1,000 x 8% = $80
Capital appreciation = $910 - $880 = $30
Total return in dollars = $80 +$30 = $110
b. Total nominal rate of return
= Total return/total investment
= $110/$880
=12.50%
C. Real rate of return
Method -1 A quick approximation
= Nominal rate - inflation rate
=12.5% - 3%
=9.50%
Method 2 - Using the formula
The precice value can be arrived using the formula,
(1+Nominal rate of return) = (1+Real rate of return) x (1+Inflation rate)
i.e, (1.125) = (1+R)x1.03
i.e, (1+R) = 1.09223
Real rate of return, R = 9.22 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.