Jeffs Cricket Farm issued a 30-year, 8 percent semiannual bond 7 years ago. The
ID: 2764310 • Letter: J
Question
Jeffs Cricket Farm issued a 30-year, 8 percent semiannual bond 7 years ago. The bond currently sells for 91.5 percent of its face value. The company’s tax rate is 35 percent.
What is the pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places
What is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places
Required: (a)What is the pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places
Explanation / Answer
Face value is 100 ( Sale price 91.50 )
The pretax cost of debt = I/P0
= (100*8%)/91.50
= 0.0874
= 8.74%
The after tax cost of debt = I(1-t)/P0
= (100*8%)(1-0.35)/91.50
= 0.0568
= 5.68%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.