The Sausage Hut is looking at a new sausage system with an installed cost of $43
ID: 2764604 • Letter: T
Question
The Sausage Hut is looking at a new sausage system with an installed cost of $438,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's 4-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $69,000. The sausage system will save the firm $129,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $29,000, which will be recouped at project end. If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 9 percent, what is the NPV of this project?
Can anyone explain this step by step for someone who is TERRIBLE at finance?:(
Explanation / Answer
1)Initial investment = 438000 + 29000 = 467,000
2)Present value of cash inflows:
Present value of after tax savings in operating cost = cost * (1-tax) *PVAF@9%,4
= 129000(1-.35) *3.23972
= 129000 *.65 *3.23972
= 271,650.52
B)Depreciation = 438000 /4
= 109500
Present value of Tax saving on depreciation = 109500 * .35 * 3.23972 = 124,162.27
c)Present value of after tax scrap value at end of year4 =PVF@9%,4 *Sale value (1-t)
= .70843 * 69000 (1-.35)
=31772.87
Present of net working capital = .70843 * 29000 = 20544.47
Total present value = 271,650.52 + 124,162.27+31772.87+20544.47 = 448130.13
NPV = Present value -Initial cost
= 448130.13 - 467000
= -18869.87
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.