The Rodriguez Company is considering an average-risk investment in a mineral wat
ID: 2766180 • Letter: T
Question
The Rodriguez Company is considering an average-risk investment in a mineral water spring project that has a cost of $170,000. The project will produce 850 cases of mineral water per year indefinitely. The current sales price is $142 per case, and the current cost per case is $106. The firm is taxed at a rate of 36%. Both prices and costs are expected to rise at a rate of 6% per year. The firm uses only equity, and it has a cost of capital of 12%. Assume that cash flows consist only of after-tax profits, since the spring has an indefinite life and will not be depreciated.
What is the NPV of the project? Do not round intermediate steps. Round your answer to the nearest hundred dollars. (Hint: The project is a growing perpetuity, so you must use the constant growth formula to find its NPV.)
$
Explanation / Answer
Operating cash flows for year 1:
= (Sales-Costs)×(1-Tax rate)
= ($142-$106)×850×(1-36%)
= $19,584
NPV = PV of cash inflows-PV of cash outflows
= $19,584÷(12%-6%)-$170,000
= $326,400-$170,000
= $156,400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.