QUESTION 4 Use the follwing information to answer Questions 4 - 6. Suppose a com
ID: 2766392 • Letter: Q
Question
QUESTION 4
Use the follwing information to answer Questions 4 - 6.
Suppose a company has a building worth $295 million. Because it is located in a high-risk area for natural disasters, the probability of a total loss in any particular is 1.25%. What is your company's expected loss per year on this building?
$3,545,673
$3,992,788
$3,687,500
$3,507,500
QUESTION 5
Suppose the relevant discount rate is 4%, what is the actuarially fair insurance premium?
$3,372,596
$3,507,500
$3,687,500
$3,545,673
QUESTION 6
Suppose that you can make modifications to the building that will reduce the probability of a loss to 0.9%. How much would you be willing to pay for these modifications?
$2,552,885
$992,788
$2,639,423
$733,173
a.$3,545,673
b.$3,992,788
c.$3,687,500
d.$3,507,500
Explanation / Answer
Ans;
d.$3,507,500
$3,372,596
$2,639,423
Justification;
a)
Value of building (V) = 260,000,000
Probability of loss (P) = 1.36%
Discount rate = 2.3%
Amount of loss = V x P
= 260,000,000 x 1.36%
= 3,536,000
Amount of premium = 3,536,000/(1+0.023)
=$3,456,500.49
b)
New probability (P)= 0.95%
Amount of loss = V x P
= 260,000,000 x 0.95%
= 2,470,000
Amount of premium = 2,470,000/(1+0.023)
=$2,414,467.25
Maximum payment for modification = $3,456,500.49 -$2,414,467.25 =1042033.24
a.$3,372,596
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.