10-9 WACC The Patrick\'s Company\'s year-end balance sheet is shown below. Its c
ID: 2766477 • Letter: 1
Question
10-9 WACC The Patrick's Company's year-end balance sheet is shown below. Its cost of common equity is 16%, its before-tax cost of debit is 13%, and it marginal tax rate is 40%. Assume that the firms long term debt sells at par value. The firm has 576 shares of common stock outstanding to sell for $4.00 per share. Calculate Patrick's WACC using market value weights
Assets
Cash - $130
Accounts receivable - 240
Inventories – 360
Plant and equipment, net - 2,160
Total Assets - $2,890
Liability and Equity
Account payable and Accruals $10
Short-term debt 52
Long-term 1,100
Common Equity 1,728
Total liabilities and equity $2,890
Explanation / Answer
Total debt = short term debt + long term debt
= $52 +$1,100
= $1,152
Cost of debt before tax = 13%
After tax cost of debt = 13% × (1 – 40%)
= 7.8%
Value of equity = $1,728
Cost of equity = 16%.
Proportion of equity in capital structure = 60%
Proportion of debt in capital structure = 40%
Cost of equity = 16%
After tax Cost of debt = 7.8%
Now calculate WACC Patrick Inc. as calculated below:
WACC = 60% × 16% + 40% ×7.8%
= 9.6% + 3.12%
= 12.72%
Hence, WACC Patrick Inc. is 12.72%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.