A mutual fund has 400 shares of General Electric, currently trading at $20, and
ID: 2767659 • Letter: A
Question
A mutual fund has 400 shares of General Electric, currently trading at $20, and 400 shares of Microsoft, Inc., currently trading at $36. The fund has 1,200 shares outstanding. a. What is the NAV of the fund? b. If investors expect the price of General Electric to increase to $24 and the price of Microsoft to decline to $18 by the end of the year, what is the expected NAV at the end of the year? c. Assume that the price of General Electric shares is realized at $24. What is the maximum price to which Microsoft can decline and still maintain the NAV as estimated in (a)?Explanation / Answer
a)
Tota Net Assets=400*$20+400*$36=$22,400
NAV=Net Assets/no of Shares=$22,400/1,200=$18.67
b).
IF it like
then Total Net assets=400*$24+400*$18=$16,800
NAV=$16,800/1,200=$14
c)
The maximum price to which microsoft can decline and still maintain the NAV as estimated in (a)
=($22,400-400*$24)/400=$12,800/1,200=$32
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.