Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-e
ID: 2767672 • Letter: R
Question
Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-equity plan (Plan I) and a levered plan (Plan II). Under Plan I, the company would have 200,000 shares of stock outstanding. Under Plan II, there would be 150,000 shares of stock outstanding and $2.20 million in debt outstanding. The interest rate on the debt is 5 percent, and there are no taxes.
1. If EBIT is $350,000, what is the EPS for each plan? (Round your answers to 2 decimal places.(e.g., 32.16))
2. If EBIT is $600,000, what is the EPS for each plan? (Round your answers to 2 decimal places.(e.g., 32.16))
3. What is the break-even EBIT? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.)
Explanation / Answer
Requirement 1:
EPS for Plan I :
Eps=Earnings avilable to share holders/no of shares=$350,000/200,000=$1.75
EPS for Plan II :
Interest=$2,200,000*5%=$110,000
EBIT=$350,000
EBT=$350,000-$110,000=$240,000
Eps=Earnings avilable to share holders/no of shares=$240,000/150,000=$1.6
Requirement 2:
EPS for Plan I :
Eps=Earnings avilable to share holders/no of shares=$600,000/200,000=$3
EPS for Plan II :
Interest=$2,200,000*5%=$110,000
EBIT=$600,000
EBT=$600,000-$110,000=$490,000
Eps=Earnings avilable to share holders/no of shares=$490,000/150,000=$3.27
Requirement 3:
EBIT/200,000=(EBIT-$110,000)/150,000
150,000 EBIT=200,000 EBIT-$110,000*200,000
50,000 EBIT=$110,000*200,000
EBIT=$110,000*200,000/50,000=$440,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.