The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms. There are
ID: 2767828 • Letter: T
Question
The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms. There are 6.000 shares of stock outstanding. Instead of a dividend of $1.80 per share, the company has announced a share repurchase of $10,800 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16))Explanation / Answer
6000 shares worth $535500 are outstanding.
If shares worth $10800 are repurchased, number of shares repurchased = 6000 / 535500 * 10800 = 121 shares
Number of shares outstanding after repurchase = 6000 - 121 = 5879 shares
Price after repurchase = ($535500 - $10800) / 5879 = $89.25 approx.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.