You borrowed $200,000 from a bank to buy a house at 4.5% interest for 30 years w
ID: 2768080 • Letter: Y
Question
You borrowed $200,000 from a bank to buy a house at 4.5% interest for 30 years with monthly payments. How much do you need to pay every month? And how much interest will you pay to the bank during year 10 only?
A. monthly payment = 665.55 interest in year10 = 6974.68
B. monthly payment = 1,013.37 interest in year10 = 7,326.68
C. monthly payment = 765.55 interest in year10 = 6974.68
D. monthly payment = 1915.13 interest in year10 = 6737.68
E. monthly payment = 1915.13 interest in year10 = 7326.68
Explanation / Answer
Amount of Loan (P) = $ 200,000
Term (n) = 30 years = 30 * 12 = 360 months
Interest ( i ) = 4.5 / 12 / 100 = 0.00375
The formula, Monthly Payment = P * r * ( 1 + r )n / [ ( 1 + r )n -1]
After inserting the values in the above formula, we get,
200,000 * 0.00375 * ( 1 + 0.00375 )360 / [ ( 1 + 0.00375 )360 -1]
200,000 * 0.00375 * ( 1 .00375 )360 / [ ( 1 .00375 )360 -1]
200,000 * 0.00375 * 3.8476 / [ 3.8476 -1]
200,000 * 0.00375 * 3.8476 / 2.8476
1,013.37
The Monthly Payment = $ 1,013.37
Therrefore, The Answer is "B"
Monthly Payment = $ 1,013.37 and Interest in Year 10 = $ 7,326.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.