Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

One Chicago has just introduced a new single stock futures contract on the stock

ID: 2768636 • Letter: O

Question

One Chicago has just introduced a new single stock futures contract on the stock of Brandex, a company that currently pays no dividends. Each contract calls for delivery of 1,500 shares of stock in one year. The T-bill rate is 4% per year. If Brandex stock now sells at $170 per share, what should the futures price be? (Round your answer to 2 decimal places.) If the Brandex stock price drops by 2.0%, what will be the change in the futures price and the change in the margin account of an investor who took the long position in this futures contract? (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) If the margin on the contract is $20,000, what is the percentage return on the investor's position? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

a. The futures price = 170*1.04 = $176.80

b. New Spot = $170 (1 – 0.02)

New Spot = $170 x 0.98

New Spot = $166.60

New Futures = $166.60 *(1.04)

New Futures = $173.26

The Losses are as follows:

Loss =$176.80 - $173.264 = $3.536 per share or $3.536 (1,500) = $5,304 per contract

c. Margin is 20,000

Total value of futures = 176.80 * 1500 = 265,200

Percenatge return = 20,000/265,200 = 0.0754 = 7.54%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote