Your boss has indicated that he would like your help in determining the value of
ID: 2768767 • Letter: Y
Question
Your boss has indicated that he would like your help in determining the value of a bond issue currently under review. The firm has bonds outstanding that have four (04) years remaining to maturity, a coupon interest rate of 10 percent paid annually, and a $1,000 par value. a. What is the yield to maturity on the bond issue if the current market price is $829? b. What is the yield to maturity on the bond issue if the current market price is $1,104? c. Would you be willing to buy one of these bonds for $829 if you required a 12 percent rate of return on the bonds issue? Explain your answer.Explanation / Answer
Yielld to maturity of Bond 1
Face value =$ 1000 Market value =$ 829 Coupon Rate =10% years to maturity =4
formula = YTM= C+(FV -MV/n)Fv+Mv/2
100+(1000-829/4)/1000+829/2
100+42.75/914.50= 142.75/914.50=0.1561 or 15.61
YTM of 2 nd Bond = FV=$ 1000 MV=$ 1104 Coupon =10% years to maturity=4
100+(1000-1104)4/1000+1104/2
100+(-52)/1052 => 48/1052 => 0.0456 or 4.56%
at 12% required rate the value of the Bond
V= I/Kd I= coupon payment = (1000*10%) =$ 100 Kd=12% or 0.12
100/0.12=833.33
yet 12% requird rate the value of the bond =$ 833.33
but the bond is available for $ 829 it is cheaper YES can buy the bond
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.