A common stock is selling for $63 a share. The par value per share is $1and the
ID: 2768843 • Letter: A
Question
A common stock is selling for $63 a share. The par value per share is $1and the total market value of the firm is $94,500. How many shares of stock will be outstanding if the firm does a 3-for-1 stock split?
a. 500 shares
b. 1000 shares
c. 3000 shares
d. 3500 shares
e. 4500 shares
A common stock is selling for $63 a share. The par value per share is $1and the total market value of the firm is $94,500. How many shares of stock will be outstanding if the firm does a 3-for-1 stock split?
a. 500 shares
b. 1000 shares
c. 3000 shares
d. 3500 shares
e. 4500 shares
Explanation / Answer
Number of shares outstanding:
= $94,500/$63
= 1,500 shares
Shares after stock split:
= 1,500 shares×3
= 4,500 shares
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.